Utsetter ny felles BPA-kontrakt for 19 kommuner i Vestre Viken
Drammen kommune leder arbeidet med en ny felles kontrakt for Borgerstyrt personlig assistanse (BPA) for minst 19 kommuner. Nå bekrefter kommunen at tidsplanen sprekker, og at utlysningen kommer tidligst til høsten.

Drammen kommune leder arbeidet med en ny felles BPA-kontrakt i Vestre Viken. Kontrakten skal gjelde minst 19 kommuner. Nå bekrefter kommunen at tidsplanen sprekker, og at utlysningen tidligst kommer til høsten.
Styrker arbeidet med felles BPA-kontrakt i Vestre Viken
Drammen kommune har ansvaret for anskaffelsen av den nye kontrakten for Borgerstyrt personlig assistanse (BPA) i regionen. Kommunen har nå styrket prosjektledelsen for å få bedre kontroll på fremdriften.
Prosjektlederen arbeider med en detaljert fremdriftsplan. Kommunen opplyser at utlysningen tidligst vil skje i september eller oktober 2026.
Den nye kontrakten skal erstatte dagens felles BPA-avtale i Vestre Viken. Drammen har overtatt sekretariatsansvaret fra Bærum og leder arbeidet med den nye anskaffelsen.
Første utkast sendt til kommunene
Et første utkast til kontrakten er ferdig. Kommunen har sendt forslaget til de aktuelle kommunene i Kommunehelsesamarbeidet (KHS).
Kommunene kan nå gå gjennom utkastet og komme med forslag til endringer før kontrakten blir ferdigstilt.
Arbeidet med den nye BPA-kontrakten i Vestre Viken har pågått gjennom våren. Tidligere var planen å lyse ut den nye konsesjonen i mai. Den planen er nå utsatt.
Politikerne får orientering
Andreas Muri (H), leder av Helseutvalget i Drammen kommune, opplyser til Uloba at politikerne skal få en nærmere orientering om saken i juni.
Han bekrefter også at utlysningen ikke vil finne sted før tidligst i september.
Et spørsmål i det videre arbeidet er hvordan kontrakten skal utformes. Det er blant annet uklart om kommunene vil ta utgangspunkt i Norsk Standard for BPA (NS 8435).
Uloba har tidligere anbefalt kommunene å bruke Norsk Standard i den nye konsesjonen. Organisasjonen har også bedt om at funksjonshemmedes erfaringer blir tatt med i arbeidet med kontrakten.


