BPA-debatten i Arendal – Vi forventer mer styring over eget liv
Gir fremtidens BPA funksjonshemmede mer eller mindre styring over eget liv? Det var spørsmålet Ulobas generalsekretær Stig Morten Skjæran stilte under «Den store BPA-debatten» på Arendalsuka. Nå forventer Uloba handling.

Fire år har gått siden NOU 2021:11 «Selvstyrt er velstyrt» ble lagt frem. Siden har funksjonshemmede ventet på at politikerne skal bestemme veien videre for borgerstyrt personlig assistanse (BPA). Nå er arbeidet i gang.
I fjor satte regjeringen ned et ekspertutvalg som skal foreslå hvordan BPA skal organiseres og utvikles i Norge. Utvalget ledes av Christel Kvam og skal levere rapporten til helse- og omsorgsministeren i desember.
På Torgscenen i Arendal møtte hun representanter fra Uloba, politikken, KS og funksjonshemmedes organisasjoner. Og ett spørsmål hang over debatten:
Vil fremtidens BPA gi funksjonshemmede mer eller mindre styring over eget liv?
– Vi forventer mer styring
For Uloba er svaret enkelt. Generalsekretær Stig Morten Skjæran utfordret ekspertutvalgets leder direkte:
– Ender utvalgets arbeid med at funksjonshemmede får mer eller mindre styring over eget liv?
Svaret fra Uloba er klart.
– Vi forventer mer styring over eget liv, sa Skjæran.
For BPA handler nettopp om muligheten til å bestemme over eget liv, delta i samfunnet og leve på lik linje med andre.
Ekspertutvalget for BPA skal gi tydelige svar
Christel Kvam sa at ekspertutvalget skal levere rapporten i desember. Hun lovet at utvalget vil gi tydelige svar, men pekte samtidig på flere utfordringer.
– Vi ønsker å gi noen tydelige svar i vår rapport, men vi har noen sentrale utfordringer: Få slutt på ulikhetene som mange funksjonshemmede opplever. Få en klar tolkning av hva BPA er og skal være.
Hun viste også til kostnadsveksten i BPA og spørsmålet om hvordan ordningene skal sikres nok arbeidskraft. Utvalget vurderer flere mulige modeller.
– BPA kan flyttes til staten? Vi kan fortsette med en forbedret kommunal organisering eller en ordning som er delt mellom kommune og staten.
Kvam fortalte også at utvalget ser på BPA i høyere utdanning og funksjonsassistanseordningen. Samtidig understreket hun:
– BPA skal ikke være helsehjelp.
– Nå har vi dårlig tid
Etter fire år med venting var opposisjonspolitikerne Tone Wilhelmsen Trøen (H), Ida Lindtveit Røse (KrF) og Kristian August Eilertsen (FrP) samstemte om én ting: Nå må det skje noe.
Kristian August Eilertsen var tydelig på at Fremskrittspartiet ønsker en statlig BPA-ordning plassert i likestillingslovverket.
– Når Ekspertutvalget har avgitt sin rapport, så kan det ikke ta år og dag før saken kommer til Stortinget. Fremskrittspartiet vil ha en statlig BPA-ordning som plasseres i likestillingslovverket. Og FrP er klar til å ta regningen, sa Eilertsen.
Han viste til hvordan dagens kommunegrenser kan få store konsekvenser for enkeltmennesker.
– Jeg vet om en funksjonshemmet som flyttet fra Tromsø til Harstad og som over natten mistet 100 timer. Dette kan ikke fortsette.
Tone Wilhelmsen Trøen understreket at Høyre ennå ikke har tatt stilling til om BPA skal være statlig eller kommunal.
– Men la oss få saken til Stortinget, så skal vi finne en rask løsning, sa hun.
– Vi skal ikke ende i en kostnadsdiskusjon
Nestleder i Kristelig Folkeparti, Ida Lindtveit Røse, var tydelig på at BPA først og fremst handler om likestilling.
– BPA handler om å leve likeverdige liv. Vi skal ikke ende opp i en diskusjon om hva dette vil koste.
Hun sa at også KrF er villig til å ta kostnaden for å få slutt på ulikhetene mellom kommunene. For Uloba er dette avgjørende. En ordning som skal sikre likestilling, kan ikke være avhengig av postnummer.
– Må ut av kommunene
Anne Gamme, fagleder i KS’ avdeling for helse og velferd, tok opp et viktig paradoks:
– Om BPA skal være et likestillingsverktøy, så må ordningen ut av kommunal sektor.
Statssekretær Ellen Rønning Arnesen i Helse- og omsorgsdepartementet trakk på sin side frem BPA som en smart ordning. Hun viste blant annet til Vista Analyses dokumentasjon av at BPA kan være samfunnsøkonomisk lønnsomt.
Lilly Ann Elvestad i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO) understreket behovet for at ekspertutvalgets rapport gir politikerne et godt grunnlag for å velge veien videre. Og Tove Linnea Brandvik i Norges Handikapforbund minnet om det som står på spill. For mens politikerne har diskutert organisering, finansiering og kostnader, har funksjonshemmede mistet år av livene sine.
– Nå må noe skje, sa Brandvik.
Hvilket inntrykk satt tilskuerne tilbake med etter debatten?
Vi spurte og fikk svar: Utvalget vil foreslå å beholde BPA i kommunal forvaltning, men vil flytte BPA ut av helselovene, noe som vil kreve en helt annerledes organisering i kommunene. Og spørsmålet er om funksjonshemmede som ikke kan lede ordningene selv, fortsatt skal få tradisjonell BPA.
For Uloba er ikke BPA først og fremst et spørsmål om organisering. Det handler om frihet, selvbestemmelse og likestilling.

Derfor forventer Uloba at ekspertutvalgets arbeid fører til at funksjonshemmede får mer styring over eget liv.


