Se “Min første kjærlighet” i Oslo

Har du lyst å være med Uloba på kino og se den store snakkisen; Min første kjærlighet? Vi spanderer billetten til alle som har lyst til å bli med!
Vi gleder oss!!

Dato
14. apr 17:15 - 21:00
Sted
Gimle Kino, Oslo

Bli med på en kveld med film og felleskap

Vi inviterer alle til en felles kinokveld på Gimle kino for å se filmen «Min første kjærlighet» – en sterk historie om kjærlighet, frihet og retten til å bestemme over eget liv.

Etter filmen retter vi blikket mot utfordringene Ella møter. Er kjærligheten, selvbestemmelsen og drømmen om et fritt liv en rettighet – eller avhengig av et vedtak? Panelsamtale om likestilling, funksjonshemmedes rett til å elske og hvordan vi må evne å se hele mennesket i møte med enkeltindivider.  Ledet av Sunniva Ørstavik med Stig Morten Skjæran, Bjørn Erik Thon og regissør Mari Storstein. I samarbeid med Uloba, UngFunk og CP-foreningen. 

Filmen følger Ella, som flytter hjemmefra for å studere. Drømmen er en egen studenthybel og et selvstendig liv. I stedet plasseres hun på institusjon – samtidig som hun møter sin første kjærlighet. Historien reiser spørsmål som angår mange:
Hvem bestemmer over livet ditt? Hvor skal du bo? Og hvilke muligheter skal du ha til å leve som andre?

For oss i Uloba handler dette om noe mer enn en film. Det handler om kampen for likestilling. Om retten til å leve et fritt liv i eget hjem og delta i samfunnet på lik linje med andre. Borgerstyrt personlig assistanse (BPA) er nettopp et slikt likestillingsverktøy – et verktøy som gir funksjonshemmede kontroll over eget liv og mulighet til å leve slik vi selv ønsker.

Viktig informasjon om rullestolplasser:

Det er dessverre svært begrenset antall rullestolplasser på norske kinoer, og vi vet hvor frustrerende det er – vi kjenner på den samme frustrasjonen selv. Tilgjengeligheten burde vært langt bedre i 2026, og vi håper at vår tilstedeværelse og engasjement bidrar til å skape mer bevissthet rundt dette på kinoer over hele landet.
Kinosjefer rundt omkring river seg nok i håret over manglende tilrettelegging, og vi håper at økt oppmerksomhet kan bidra til endring. Takk for at du er med og viser at dette er viktig.

Vi håper mange av våre arbeidsledere og medlemmer har lyst til å bli med. Vi dekker billettene for alle som melder seg på. Vi sees!

Dette blir en kveld med sterke inntrykk, viktige perspektiver – og et fellesskap rundt en historie som berører.

Filmstart 17:30, møt opp i god tid!

Velkommen til kino!